Poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace

Co dělat aby bříško nebolelo?

Co dělat, aby bříško nebolelo? Co dělat, aby miminko lépe spinkalo? Trápí Vás také tyto otázky?

Kdo z Vás snídá hned po probuzení? Často slýchávám od lidí, že hned po probuzení nemají chuť k jídlu, že do sebe nemohou nic dostat. První jídlo snědí až po příchodu do práce. Představte si, že takto se cítí i Vaše miminko. Zkuste si s dítětem před každým kojením/ jídlem „zacvičit“ a to i s novorozencem. Cvičení není zde bráno v pravém slova smyslu. Jde o manipulaci s miminkem, kdy miminku nabídnete několik poloh, jako například tygříka, klokánka, koníčka. V každé poloze musí miminko zapojit svaly celého těla, aby se Vám v náručí udrželo a stabilizovalo. Vše doprovázejte slovem, aby dítě mělo jistotu a lépe se zorientovalo. S miminkem v poloze koníčka projděte místnost, ukážete a popíšete prostor ve kterém se pohybuje. Tak jej psychicky a fyzicky krásně unavíte. Po této rozcvičce bude lépe přijímat potravu a následně i odpočívat. Při manipulaci mu také krásně promasírujete bříško a tak nastartujete jeho peristaltiku a miminko bude potravu lépe trávit.

Pro dítě jsou velice důležité denní rituály. Rituály a režim pomáhá dítěti se zorientovat v čase. Kdy je čas zklidnění a spánku, kdy si muže hrát, atd. Režim pomáhá dítěti se zařadit do rodiny a její převzaté rituály již bude opakovat celý život. Uklidňují je, usnadňují jim orientaci, vnášejí do jejich života více jistoty i sebedůvěry, děti jsou po té více soustředěné. Proto je dobré každý den dítě před spánkem koupat. Při koupeli dojde opět k fyzickému uspokojení a dítěti koupel napoví, že po té je čas jít k delšímu odpočinku. Další velkou výhodou každodenní koupele je otužování dítěte. Otužování je prevence před onemocněním. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu.

Pro klidný spánek a dobré příjímání potravy je důležité prostředí a podmínky ve kterých se dítě vyvíjí. Proto doporučuji maminkám v prvních měsících opravdu zpomalit. Dopřát dítěti klidnou a láskyplnou manipulaci. Dostatek fyzického a psychického uspokojení a dostatek odpočinku nejlépe v péřové peřince.

Maminky, pokud si nejste jisté, nebo nevíte, zeptejte se. Na dobrém začátku záleží vše!

 

Napsat komentář