Poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace

Masáž miminek a kojenců

DSC01740

Proč je dobré masáž zahrnout do každodenní péče o dítě a rituálů.

Víte, kolik minimálně času potřebuje dítě, aby nabilo pocitu, že je bez podmíněně milováno? Pouhých 20 minut soustředěné pozornosti za den.

Co dáte masáží svému miminku?

Každodenní masáž miminka prohlubuje vztah a důvěru mezi rodičem a dítětem. Je ideální pro tatínky, kteří jsou pracovně velmi vytíženi, aby lépe podpořili večerní masáží svůj vztah s dítětem.

Díky večerní masáži, která může být skvělým rituálem, zlepšíte spánkový rytmus miminka. Rituály jsou nejdůležitější pomocí orientace v čase pro dítě.

DSC01726

Masáž učí, jak relaxovat dítě, ale i rodiče. Díky doteku si miminko uvědomí svoje tělo a tím lépe zapojí svaly celého těla.

Dotekem se přenášejí přes kůži nervové vzruchy do mozku
V kůži jsou jemně rozvětvená volná zakončení senzitivních nervových vláken. Jde o čidla hmatu, chladu, tepla a bolesti. Obzvláště jsou citlivá na hmatový vjem.

Jakékoli dotýkání a kontakt léčí do hloubky tělo i duši. Ošetřuje energetické tělo a už jen samotný dotek bývá opravdu prospěšný.
Proto také masáž dokáže vyvolat hluboké pozitivní fyzické a psychické změny.
Posiluje správné držení těla a stimuluje svalstvo, jeho zpevnění a uvolnění a zbavuje dítě napětí a stresu například po těžkém porodu.

Rozvíjí motoriku a koordinaci dítěte a pozitivně ovlivňuje dítě se speciálními poruchami (dysgrafie, dyslexie, lehké mozkové dysfunkce, autismus)

Masáž dětí je úžasný rodinný rituál

DSC01671

Jak se na masáž doma připravit

Najděte si optimální dobu, kdy budete masáž pravidelně provádět. Ne vždy maminkám vyhovuje večerní čas po koupání. Někdy mohou být maminky příliš unavené a tak by si masáž neužily a tím by si ji neužilo ani dítě. Maminky více dětí, mohou využít například dopolední čas, kdy jsou ostatní děti ve školce, nebo ve škole a s miminkem si masáž vychutnat sami.

Nachystejte si místo, které by mělo být stále stejné. Na zemi, na posteli, na stole. Vždy miminko masírujte na stejném místě a ideálně používejte stejnou podložku, deku, ručník. Pomůžete tak miminku si lépe zvyknout a orientovat se v tom, co ho čeká.

Co budete na masáž potřebovat

DSC01611

Na masáž si vše přichystejte, abyste nemusela od miminka během masáže odcházet. Budete potřebovat, nějaký ohřívač vzduchu, abyste v místnosti, kde masírujete, udělala dostatečné teplo. Podložka, na které bude miminko masírováno, by měla být měkká a měla by udržovat teplo na zádíčka dítěte. Ideální je péřové hnízdečko, kde bude mít miminko také krásně stabilitu a bude se mu pohodlně ležet. Na hnízdečko budete potřebovat jednorázovou nepromokavou plenu, aby dítě u masáže mohlo být nahé. Po masáži je ideální miminko zabalit a proto si nachystejte ručník, nebo deku, ve které dítě bude moci po masáži odpočívat a dovychutnat si vaše úžasné doteky. Oleje a esence navodí masáži krásnou atmosféru. Proto vyberte olej a esenci, která bude vyhovovat Vám i dítěti. Na olej s esencí budete potřebovat misku, ideálně skleněnou nebo keramickou. Plast by mohl pohlcovat vůni esencí a oleje. Úžasný relax Vám pomůže při masáži navodit také hudba.

Hudba

Relaxační hudba uvolňuje tělo i mysl. Již od 18 týdne dítě vnímá zvuky. Hudbu vnímáme ne jen ušima, ale celým tělem. Na rytmus hudby naladíme svůj dech, tlukot srdce, nálady. Jsou výsledky v medicíně, kdy hudba pomáhá při léčbě závažných nemocí. Dopřejte ji svému miminku a ponořte se spolu do škály příjemných zvuků například ptáku, delfínů, nebo moře.

Oleje a esenciální oleje

U dětí do 6 měsíců masírujeme jemně vonícími nosnými oleji, aby nepřebili vůni maminky z důvodů pocitu bezpečí u dítěte. Jsou to například slunečnicový a olivový olej, za studena lisovaný, který zakoupíme například v lékárně. Z esenciálních olejů můžeme u takto malých dětí použít například heřmánek, nebo levanduli.

U starších miminek můžeme využít nosné oleje se speciálními účinky jako je:

Jojobový olej řadíme jej mezi nejkvalitnější a nejvšestrannější olej při péči o pokožku těla a vlasů. Jojobový olej obsahuje přirozený UV filtr 2 – 4, hodí se tedy skvěle pro péči o pleť po celý rok. Olej obsahuje hojnost vitamínu E, který přispívá k ochraně kožních buněk a jeho protizánětlivý účinek se hodí právě při ošetřování pleti postižené akné, kromě toho výrazně napomáhá regeneraci pleti a bojuje s pigmentovými skvrnami. Dokáže do hloubky hydratovat citlivou pokožku a postiženou ekzémy.

Makový olej má vysoký obsah vápníku a hořčíku. Má uklidňující účinky, uvolňuje svalové křeče a tlumí migrény. Neobsahuje opiány, a tak je vhodný i pro těhotné, kojící a děti. Vyživuje pokožku a proto je vhodný pro suchou pleť a pleť se sklonem k popraskání nebo na ekzematickou a zánětlivou kůži.

Kokosový olej je výborný pro suchou a citlivou pokožku. Díky vysokému obsahu vitamínu A,C, a E působí jako antioxidant a zpomaluje stárnutí pokožky. Napomáhá hojení ran a jizev a je protizánětlivý.
Z esenciálních oleje pro straší miminka jsou u dětí velmi oblíbené citrusy.
Mandarinka červená má vliv na naši psychiku. Ze všech citrusových olejů má nejsladší vůni, je uklidňující, relaxační a podporuje dobrou náladu

Na co dávat pozor a zásady u masáží

Nemasírujeme, když je dítě nemocné, nachlazené.
Pokud dítě začne plakat, ukončíme masáž. Pláč může být ale i projev poporodních traumat, které postupně odezní. Může to trvat několik dní i týdnu.
Masíruje jen jeden člověk. Nestřídáme se u masáže s tatínkem. Kdo začne masáž, ten ji dokončí.
Pokud je v rodině více dětí, masírujeme všechny děti zvlášť.
Necháváme také masírovat děti nás.
Udržujeme oční kontakt a ideálně mluvené slovo – básničky, popis toho co děláme, čeho se dotýkáme.
Od masáže se snažíme neodcházet, nepřerušovat ji
Reagujeme na dítě a jeho projevy a masáž vždy ukončíme objetím.

Na kurz masáží se můžete přihlásit v kalendáři kurzů.

Napsat komentář