Poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace

Predilekce hlavičky

Nejčastější problém kojenců, který ovlivní jeho celkový vývoj až do stoje

Predilekce hlavičky je stav, kdy miminko točí hlavičku jen k jedné straně (polohová preference hlavy). Když se na dítě podíváme, na první pohled se nám může zdát, že je vše v pořádku. Hlavička leží v ose s tělem dítěte, jenom je otočena na stranu. Stranové predilekční držení hlavy je fyziologické do 6. týdne věku dítěte. Dítě by mělo být schopno strany volně střídat, otáčet hlavu i na druhou stranu, nebo alespoň do střední pozice. Pokud má novorozeně snahu hlavičku otočit, ale nedokáže to, pak hovoříme o fixované predilekci. V tomto případě je potřeba vyhledat odborníka. Častým následkem predilekce je vznik plagiocefalie. Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky.

Jak predilekce vzniká?

Abnormální polohy plodu v děloze matky, vrozené kostní a svalové anomálie, poraněním svalu na krku na jedné straně při porodním traumatu, blokády krční páteře způsobené porodem, tvarem hlavy novorozence, nevhodné podmínky k odpočinku a spánku – způsobené především nevyváženou a především nevhodnou manipulací.

Jak je možné problému predilekce předcházet?

Ukládání novorozence a dítěte minimálně do 3. měsíce věku, zásadně do měkké polovysypané peřinky, ideálně s podložením péřového polštářku. To mu umožní uvolnit se a lépe rozložit těžiště těla i hlavičky do středové polohy.

Pravidelné polohování dítěte střídavě na levý a pravý bok, popřípadě mezi válečky.

Polohování dítěte v postýlce především v době bdění – střídavě na 24 hodin denně hlavičku jedním směrem a 24 hodin směrem opačným.

Vyvážené lůžko dítěte, vodorovná podložka.

V době samostatného zaměstnání dítěte je ideální poloha na zemi v místě, kde není světelný zdroj či zajímavé pohybující se objekty pouze z jedné strany. A v době bdění „trénink“ dítěte na tenké měkké podložce.

Správnou manipulací, to se rozumí způsob zvedání, nošení a pokládání dítěte, který ho nepřetěžuje, nedráždí mu nervový systém a poskytuje mu rozvoj v souladu s psychomotorickým vývojem.

Maminky, pokud nevíte, nebo si nejste jisté, zeptejte se. Na dobrém začátku záleží vše!

 

 

 

 

1 Comment
  1. Dobrý den,mám 3 měsíčního syna a problémy je v tom,že naklání nejčastěji hlavičku na jednu stranu a když se rozčiluje tak se mu třese práva ručička. Byla jsem odeslána na neurologii
    A tak se předběžně ptám .. čímkoli to muže byt?
    Můj syn se narodil v terminu vážil 2,470g a měřil 46cm.

Napsat komentář