Poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace

Proč je důležité jak miminko/novorozence chováte a nosíte?

Pro novorozence je adaptace na život mimo dělohu velice složitý a náročný proces. Představte si, kdybyste vyletěli třeba na měsíc, kde jsou úplně jiné podmínky pro život, jak byste se tam cítili? Pomohlo by Vám, kdyby Vám tam někdo vytvořil alespoň pro začátek podmínky podobné těm tady na Zemi, dokud si trochu nezvyknete?

Vytvořte miminku v prvních minutách, dnech a měsících podmínky co nejvíce podobné těm, jaké mělo v děloze. Proto je velice důležité s miminkem manipulovat opravdu pomalu, něžně a hlavně v souladu s jeho psychomotorickým vývojem.

Novorozenec po narození má nestabilní polohu na zádech a to díky flexnímu držení končetin, mírného záklonu hlavičky, která přepadává k jedné straně. Rozvinout těžiště na střed těla se bude teprve postupně učit. Proto mu nabídneme první měsíc nejlépe péřovou peřinku. Ta mu zajistí teplo, měkko, ohraničený prostor a pocit bezpečí. To je přesně to, na co bylo do teď zvyklé u maminky v bříšku. Díky peří mu peřinka vytvoří takzvané hnízdečko, které mu pomůže ležet rovně, tělíčko se do něj propadne tak, že zádíčka leží na rovné podložce, hlavička je v prodloužení šíje a ručičky a nožičky se lehce nadzvednou a mohou se krásně uvolnit. Nosíme ho převážně v pozici klubíčka, kdy mu tak nabídneme schoulení tělíčka a tím zároveň respektujeme jeho flexní držení končetin a dodáváme mu tak pocit bezpečí a jistoty. Pozici tygříka používáme na odříhnutí a pozici klokánka jen jako přechodnou pozici do ostatních pozic. Vždy klubíčko pravidelně střídáme na obě strany. Zabráníme tak predilekci hlavičky a vychýlení tělíčka k jedné straně. Miminko nikdy nenosíme ve svislé poloze.

Na vertikalizaci má ještě hodně času. Jeho hlavička váží jednu třetinu těla a je proto velice těžká, aby ji ve svislé poloze ještě neposílená zádíčka unesla. Ve svislé poloze díky tlaku hlavičky na páteř dochází k nesouměrnému stlačení meziobratlových plotének, dále může dojít k vychýlení páteře k jedné straně, zvětšení lordózy v bederní oblasti, záklonu a vychýlení hlavičky k jedné straně, nervového dráždění a tím zvýšení ublinkávání miminka. Při koupání balíme miminko do plenky a koupeme tak vždy v poloze klubíčka. Jedině tak se bude cítit v bezpečí a při koupání se uvolní. Koupání v poloze v leže na zádech je pro miminko velice stresující a velký prostor vany mu bere pocit bezpečí. Po narození má miminko vrozené reflexy. Jedním z nich je Moroův reflex, neboli úlekový reflex. Dítě po leknutí rozhodí ručičky a roztáhne prsty do široka. Maminky, které tento reflex neznají, mají pocit, že miminko po nich natahuje ručičky a naopak se jim to u miminka líbí. Bohužel tento reflex značí stres. Proto na závěr tohoto příspěvku poprosím všechny maminky, že pokud Vaše miminko rozhodí ručičky, berte to jako varovný signál a ZPOMALTE

Napsat komentář