Poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace

Vaničky

Voda je pro dítě forma relaxace

 

Vyvoj_Deti_vanicky_1

Vaničkování je manipulace a postup při koupání kojenců od narození do 3 měsíců věku.

Kdy je vhodné začít s koupáním miminka ve vaně? Dítě je na vodní prostředí přirozeně adaptováno, vždyť žilo devět měsíců ve vodě v děloze. Proto je dobré začít s koupáním miminka hned po narození. Voda umožní děťátku krásně se uvolnit, nadlehčí ho, což zvýší aktivitu dítěte a následně kvalitu jeho hybných dovedností.

Význam kojeneckého plavání

Psychický – vytvoření si kladného vztahu k vodě. Radost z aktivity s rodičem. Prohloubení sociálního kontaktu a důvěry v rodiče. Rodiče zároveň tato aktivita motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče.

Fyzický – pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla.

Otužování je prevence před onemocněním. Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu. Děti, které navštěvují kurzy plavání, jsou otužilejší a tím pádem by měly být méně náchylné k běžným nemocem než děti, které neplavou.

Jak správně děťátko koupat si ukážeme v pohodlí u vás doma (termín po domluvě).